Sončev cikel je na svojem enajstletnem maksimumu, kar pomeni, da aurora borealis letos pleše kot nikoli. A, da bi lahko zanesljivo opazovali severni sij, mora biti izpolnjenih nekaj enostavnih pogojev. Prvi je, da odpotujete nekam na sever. Norveška in Islandija sta logični izbiri, ampak, katera je boljša?
Potovanje znotraj aurorinega ovalnega pasu lahko v Evropi, poleg Norveške In Islandije, pomeni še druge skandinavske dežele, a ker ni smotrno vseh adutov staviti zgolj na severni sij, sta Norveška in Islandija daleč najboljši izbiri za razburljivo in uravnoteženo potovanje. Med jesenskimi počitnicami smo obiskali tako eno kot drugo, da lahko v nadaljevanju pretehtamo njune prednosti in slabosti ter razkrijemo, katera je naša izbira.
Kar se možnosti opazovanja severnega sija tiče, velja pravilo, bolj severno, tem bolje. Pri tem ima sever Norveške nezanemarljivo prednost, saj leži znotraj polarnega kroga, vse tja do 70. vzporednika. Za primerjavo, kljub temu, da je islandski Reykjavik najbolj severno ležeče glavno mesto na svetu, pa leži zgolj na 64-ih stopinjah severno. Eden pomembnejših pogojev za uspešno opazovanje severnega sija, je dovolj močno delovanje Sončevega vetra, ki se meri s Kp indeksom od 0-9, pri čemer je na severu Norveške lahko dovolj že indeks 1 ali 2, na Islandiji pa potrebujete vsaj indeks 3 ali 4. Seveda, če je vsaj deloma jasno nebo, saj aurora pleše nad oblaki, skoraj sto kilometrov visoko. Takrat sije v bolj običajni, zeleni različici, ko jo vidimo na višini dvesto km ali več, pa dobi tudi rdečkaste odtenke.
Kaj pa ostala vsebina? Tako Islandija kot Norveška sta tudi izjemni destinaciji za opazovanje kitov, a s pomembno razliko. Medtem ko je na Islandiji sezona za opazovanje kitov, pa tudi simpatičnih njork, poletje, pa se na Norveškem glavna sezona začne prav jeseni, ko se v njene severne zalive zatečejo slaniki in za seboj pritegnejo jate kitov ubijalcev. Opazovanje ork s hitrega čolna, s kuliso norveških fjordov, je vsekakor eno bolj razburljivih doživetij v naravi. Poleg ork boste na Norveškem lahko občudovali tudi severne jelene, medtem ko jeseni na Islandiji lahko upate zgolj na občasnega tjulna.
Največji adut Islandije, pri katerem dežela ognja in ledu nima para nikjer na svetu, so njeni vulkanski in ledeniški pojavi. Od naravnih toplih izvirov, v katerih se lahko kopate, prek brbotajočih žveplenih vrelcev in bruhajočih gejzirjev do slikovitih kraterjev z jezeri. Od ledeniške lagune prek ledenih jam do diamantnih kosov ledu na črnih prodnatih plažah. Z dodatnim bonusom možnih izbruhov lave na zelo dostopnem polotoku Reykjanes, ki so v zadnjem letu relativno pogosti.
Kljub temu, da auroro lahko doživiš samo ponoči, pa se na sever splača jeseni, ko je dan še dovolj dolg in se lahko naužiješ osupljivih razgledov. Na Islandiji izstopajo mogočni slapovi in kanjoni, na Norveškem pa rdeče ribiške hišice ob panoramskih cestah s skandinavsko domišljenimi razglednimi točkami. In ikonična gora Segla na otoku Senja, ki veličastno varuje fjord pod seboj.
Čeprav odločitev, katero destinacijo bolj priporočamo za jesensko potovanje v kraljestvo aurore, nikakor ni lahka, bomo držali obljubo z začetka tega zapisa. Če vas med severna obzorja v prvi vrsti vleče severni sij, potem je dvomov manj, saj je Norveška zaradi precej bolj severne lege bolj zanesljiva destinacija za opazovanje aurore. Orke in čudovita pokrajina samo zaokrožijo tamkajšnjo izjemno izkušnj. Če pa vas bolj mika severni sij iz objema naravnih toplic, potem srečo, lahko tudi s pomočjo našega programa, preizkusite na Islandiji. S klikom na enega od spodnjih banerjev ste že na dobri poti do nepozabnega izleta v kraljestvo aurore 👇
Za podobne nasvete glede potovanj se tukaj lahko prijaviš na e-novice iz divjine.
Komentáře