S predšolskimi otroki v Tanzanijo, s šolskimi v Namibijo, z najstniki pa na Madagaskar
Če pogrešate nekdanjo pristnost Latinske Amerike, ali vas motijo množice turistov v jugovzhodni Aziji, se boste slej ko prej ozrli proti Afriki. Ki ni več zgolj alternativna destinacija za pustolovce in drzne, temveč postaja tudi za marsikatero družino prva izbira za naslednje potovanje z otroki. Opazovanje velikih živali v divjini, avtentične izkušnje z lokalnimi ljudstvi, odsotnost turističnih množic in pristna doživetja v neokrnjeni naravi vsekakor govorijo v prid družinskemu obisku zibelke človeštva.
V zadnjem letu sem po Afriki vodil zelo različne vrste sopotnikov in spotoma prišel tudi do uporabnih zaključkov, katere afriške destinacije so najbolj primerne za družine in kam na potovanje v Afriko z otroki različnih starostnih skupin.
Tanzanija tudi za najmlajše
Da ne bo pomote, Tanzanija je lahko prva izbira tudi za najbolj zahtevne popotnike, ki si želijo doživeti neskončne savane z mega čredami gnujev, skalnate balvane z levi, ki zviška opazujejo svoj bodoči plen, in osamljene akacije z jatami maribu štorkelj, ki čakajo na ostanke gepardovega plena.
A dejstvo je, da je safari v Serengetiju primeren tudi za slehernega, celo predšolskega otroka, ki ga med razburljivimi vožnjami z džipom zlahka očarajo pogledi na večino živali, ki jih pozna iz risanke Levji kralj: impozantne slone, elegantne žirafe, pisane zebre, hitre geparde, spretne pavijane, smešne bradavičarke ali razigrane levje mladiče. Za februarsko potovanje (psst, na voljo so samo še štiri mesta) imamo na primer pripravljeno listo želja s kar dvajsetimi različnimi živalmi savane za odkljukat.
Čar Serengetija je, o čemer sem podrobneje že pisal. da je na eni strani obdan z Viktorijinim jezerom, na drugi z masajskimi vasicami in le kratek let oddaljen od privlačnih otokov v Indijskem oceanu. Zanzibar, Pemba in Mafia namreč ponujajo različne morske izkušnje in se zelo dobro dopolnjujejo ter vsebinsko uravnotežijo sleherni družinski safari.
Namibija za šoloobvezne
Namibija je po mojem mnenju izjemna družinska destinacija, primerna tudi za prvi stik s podsaharsko Afriko in samostojni road trip v lastni režiji. Varna, z dobro infrastrukturo, in enostavnimi itinerariji. A po drugi strani gre za veliko deželo, z razmeroma dolgimi razdaljami med atrakcijami in brez toplega morja, ki bi nudilo oddih in zabavo predšolskim sopotnikom.
Malo večje pustolovce, ki mimogrede lažje razumejo osnovne koncepte o kolonizaciji dežele, krhkih puščavskih ekosistemih in razlikah med plemeni, pa bomo po Nambiji hitreje motivirali tudi za vzpone na vrh puščavske sipine v Sosussvleiu ali plezanje na kamnite balvane v pokrajini Spitzkoppe.
V Namibiji na koncu vse poti vodijo v Etosho, v nacionalni park, ki bo s svojimi štirinožnimi prebivalci zanimiral tako otroke vseh starosti kot tudi odrasle. Safari v Etoshi, bolj kot v kateremkoli rezervatu na svetu, omogoča samostojno družinsko raziskovanje z veliko mero fleksibilnosti, kar se želja in potreb otrok tiče. Ceste v parku so povečini dobre, glavnina živali pa se, vsaj v poletnem, sušnem obdobju zadržuje ob napajališčih, ki so lepo označena in enostavno dosegljiva. Nekatera so celo narejena tik ob kampih in zvečer osvetljena, tako da se je po večerji z udobnih klopi lahko priča šovu nosorogov in žiraf, ki se ob vsepristonih slonih borijo za svoj prostor ob vodi.
Madagaskar za najstnike
Madagaskar se je v zadnjih letih profiliral kot ultimativno potovanje Z družino v divjino. Otok je edinstven in potovanje po njem zelo drugačna izkušnja. Babobabi so večji, kameleoni bolje zakamuflirani in kiti bolj razigrani. Lemurjev itak ne boste našli nikjer drugje in celo nasmehi otrok tukaj delujejo bolj razposajeno,
A Madagaskar je največji afriški in četrti največji otok na svetu, zapovrh še med revnejšimi in razdalje so velike, cestna infrastruktura pa povečini slaba. Vožnja iz prestolnice na zahodno obalo, ki jo krasi znamenita avenija baobabov, tako pomeni dan in pol vožnje po luknjasti cesti ob mestoma dolgočasni pokrajini. Ali razmeroma drag notranji let.
A kljub logističnim izzivom bo Madagaskar, predvsem tiste malo bolj trpežne, nagradil z vrsto izkustvi, ki sem jih opisal v nedavnem potopisu in se bodo pri večini znašle na samem vrhu popotniških doživetij kjerkoli po svetu. Pri tem imam poleg že omenjenih baobabov še najbolj v mislih razigrane kite z otoka Ile Sainte Marie, druženje z našim človekoljubom Pedrom Opeko in pristnimi otroki njegove Akamasoe ter bližnja srečanja z različnimi vrstami endemičnih lemurjev.
Gorile samo za 15+
Tega zapisa pa ne bi mogel končati brez omembe največjega privilegija med vsemi afriškimi avanturami, bližnjega srečanja z gorilami v deževnem gozdu Ruande, Ugande ali Konga. Ker gre za starostne omejitve, obisk goril je namreč dovoljen samo starejšim od petnajst let, in konkreten finančni zalogaj, dovolilnice stanejo od 400$ v Kongu do kar 1.500$ v Ruandi, obiska največjih primatov ne štejemo ravno med družinska doživetja. A si ga je vredno zapisati na listo želja, ko bodo otroci enkrat veliki ali njihov hranilnik res poln.
Na potovanje z otroki v Afriko brez pomislekov
Če ste morda imeli pomisleke pred potovanji z otroki v Afriko, ne jih imet. Afriški kontinent je še edini res pristen in avtentičen, zdravstvena tveganja v Tanzaniji, Nambiji ali Madagaskarju so zanemarljiva, doživetja in spomini pa neprecenljivi. Ostane vam le, da izberete pravo destinacijo glede na zasedbo in starost otrok ter se lotite načrtovanja samostojnega potovanja vašega življenja ali se nemara pridružite eni od naših vznemirljivih afriških ekspedicij v naslednjem letu 2025: februar - Tanzanija, maj - Ruanda in Kongo, julij - Madagaskar in oktober - Namibija.
Če ne želiš zamuditi podobnih zgodb in nasvetov, se lahko tukaj naročiš na e-novice iz divjine ali nas spremljaš na Facebooku tukaj in na Instagramu tukaj.
Comments